W dniu 12 kwietnia w Zespole Szkół w Surażu odbył się uroczysty apel z okazji 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie kl. I gimnazjum pod opieką p. Barbary Krasickiej–Filipowicz przygotowali montaż słowno–muzyczny, upamiętniający zamordowanych przez NKWD w 1940r. oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, lekarzy, profesorów, inżynierów, nauczycieli, duchownych. Uczniowie przypomnieli historię mordu katyńskiego.
Akcja masowych rozstrzeliwań, powierzona specjalnym grupom NKWD, rozpoczęła się w kwietniu 1940r. i trwała do połowy maja 1940r. Ofiarom zadawano śmierć pojedynczo z broni krótkiej, a instrumentami śmierci były niemieckie pistolety typu Walther, amunicja była także niemiecka, aby winą obarczyć III Rzeszę. Jeńców uśmiercano jednym strzałem w tył głowy, rzadko dochodziło do dwu lub trzech strzałów. W ten sposób do 19 maja 1940r. wymordowano 14 552 osoby w tym: 4 421 osób w Katyniu, 6 311 w Miednoje i 3 820 więźniów w Charkowie.
Uzupełnieniem podniosłego nastroju były pieśni patriotyczne w wykonaniu naszych koleżanek: Mileny Tworkowskiej, Weroniki Wołoszczyk i Magdaleny Faszczewskiej.
Na koniec uroczystości przy Dębie Katyńskim i płycie pamiątkowej poświęconej mjr Stanisławowi Józefowi Profic i Ofiarom Zbrodni Katyńskiej delegacja młodzieży złożyła kwiaty i zapaliła znicz.
Paula Dunaj, Magdalena Faszczewska, Weronika Wołoszczyk
Galeria zdjęć:

