Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

82 lata temu prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych, więzionych w sowieckich obozach zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w ramach zaplanowanej bezwzględnej eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, nauczyciele, lekarze, księża, a także artyści.

13 kwietnia 1943 r. o tej zbrodni dokonanej przez Sowietów dowiedział się cały świat. Informację o niej podali wycofujący się z terenu ZSRS Niemcy, którzy odkryli masowe groby polskich oficerów w lesie pod Katyniem.

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią Beatą Ołtarzewską uczcili pamięć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Na lekcji historii uczniowie poznali wydarzenia związane z tą zbrodnią, a następnie zapalili znicze przy znajdującej się przed naszą szkołą tablicy pamiątkowej poświęconej majorowi Stanisławowi Proficowi, który zginął zamordowany przez NKWD w Charkowie.