Podsumowanie akcji „Leśne zwierzaki lubią żołędziowe przysmaki” i konkursów o tematyce ekologicznej

Uczniowie naszej szkoły od 18 września do 20 października już po raz kolejny zbierali żołędzie w ramach akcji edukacyjnej „Leśne zwierzaki lubią żołędziowe przysmaki”. Organizatorem było Nadleśnictwo Dojlidy we współpracy Kołem Łowieckim „Przepiórka” w Księżynie.

Celem akcji było promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody oraz dobro zwierząt leśnych.

W akcji wzięło udział 20 uczniów, zebraliśmy 1179,78 kg żołędzi, które zostaną przeznaczone na dokarmianie zwierzyny leśnej zimą, skorzystają dziki, sarny i daniele, a nawet sójki. Jednak nie udało się pobić roku 2018/2019, w którym nasi uczniowie zebrali 4437,85 kg żołędzi czyli prawie cztery i pół tony.

Tak jak w ubiegłych latach szkolnych, tak i teraz, organizatorzy konkursu zapewnili uczestnikom wspaniałe nagrody rzeczowe. Zostały one rozdane podczas podsumowania akcji 30.11.2021 r. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: ks.Rafał Koptas – Proboszcz Parafii p.w. Bożego Ciała w Surażu, p.Zenon Angielczyk – Z–ca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, p. Józef Saczko – Prezes Koła Łowieckiego „Przepiórka”, p Henryk łapiński – Burmistrz Suraża, p. Grzegorz Jakuć – Wójt Gminy Turośń Kościelna, p. Marianna Rogalska – Honorowy Obywatel Miasta Suraż, p.Wojciech Świtecki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy, p. Piotr Bozik – Łowczy Koła Łowieckiego „Przepiórka”, p.Ewa Chrabołowska – Dyrektor ZS w Turośni Kościelnej, p.Barbara Oniśko – Dyrektor SP w Turośni Dolnej, p. Anna Stypułkowska – Edukator leśny Nadleśnictwa Dojlidy, p. Mariusz Pawluczuk – pracownik Nadleśnictwa Dojlidy, p.Grzegorz Żurek – Leśniczy Leśnictwa Suraż, który był pomysłodawcą akcji.

Przybyli również do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej i Turośni Dolnej – uczestnicy powyższego konkursu, wraz z opiekunami.

Zwycięzcami konkursu zostali:

• I miejsce: Maciej Zimnoch ucz. kl.III – 350 kg
  • II miejsce: Antonina Marczuk ucz.kl.III – 127 kg
  • III miejsce: Tosia Rokicka ucz.kl.II – 108.15 kg

Następnym punktem uroczystości było podsumowanie konkursów o tematyce ekologicznej:

• literackiego – „Czyste powietrze w naszej Gminie”,
  • plastyczno–technicznego – „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy”

Celem konkursów było szerzenie wśród dzieci wiedzy na temat roli środowiska dla zdrowia człowieka. Kształtowanie postaw prozdrowotnych w zakresie dbania o środowisko oraz swoją strefę wolną od dymu. Zachęcanie dzieci do aktywnego i pożytecznego spędzenia czasu na rzecz ochrony środowiska. Promowanie działań zmierzających do ochrony środowiska tj. wymiana pieca na bardziej ekologiczny, termomodernizacja domu.

Laureaci konkursu literackiego:

• I miejsce: Dawid Chim
  • II miejsce: Igor Radziszewski
  • III miejsce: Joachim Jarmołowicz oraz Marcel Zawada

Laureaci konkursu plastycznego:

• I miejsce: Antonina Marczuk oraz Miłosz Litwińczuk
  • II miejsce: Tosia Rokicka
  • III miejsce Mateusz Niewiński

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

mgr Małgorzata Dobkowska

email: zsipowsuraz@suraz.pl